غواصی صنعتی و جوشکاری زیرآب

0
3395
غواصي
غواصي

غواصي صنعتي چگونه تخصصي است ؟!

ممكن است غواصي تفريحي يا اسپرت را تجربه كرده باشيد ! آيا تا به حال به اين فكر افتاده ايد كه سرگرمي و ورزش خود را به يك حرفه تبديل كنيد ؟ اگر تا به حال غواصي هم نكرده باشيد مي توانيد به يك متخصص زبده زيرآب تبديل شويد.

شغل غواصي صنعتي به گونه اي است كه طيف گسترده اي از فعاليتها و مشاغل را پوشش مي دهد .

اين شغل در حوزه هايي همچون صنايع نفت و گاز ، دريانوردي و كشتيراني ، نيروگاههاي هسته اي ، تاسيسات تصفيه خانه ها ، سدها و شيلات كاربرد دارد . اينها تنها مواردي از زمينه هاي كاربرد يك غواص صنعتي است !

عكاسي و فيلمبرداري زير آب به خودي خود داراي فرصتهای كاری متنوعي است كه اگر به طور اصولي ، صحيح و ايمن اجرا گردد،      مي تواند بسيار مفرح و هيجان انگيز نيز باشد .

غواصان صنعتي مي توانند در بنادر، درياها و سدها شاغل شوند. آنها مي توانند در پروژه هاي كابل كشي زير آب ولوله گذاري زيرآب شركت نمايند .آنها مهارتهاي لازم جهت انجام انواع كارهاي فني زيرآب از جمله جوشكاري و برشكاري زيرآب ، مونتاژكاري زيرآب ، بازرسي فني تاسيسات زيرآب ، تعمير و نگهداري تجهيزات فني زيرآب ، انواع جستجوها ، بررسي و كنترل صدمات وارده به كشتي ، پرورش ماهي در قفس ، خدمات عمومي ، امداد و نجات و بسياري از تخصصهاي ديگر را كسب مي نمايند.

غواصي صنعتي در زمينه هاي علمي ، اكتشافات و باستان شناسي نيز بسيار كاربرد دارد.

غواصان بسته به وضعيت محيط ، درجه حرارت آب ، عمق و مدت غواصي از WETSUIT,DRYSUIT,DRYHOOD,DRY GLOVES    استفاده مي كنند. در بعضي موارد لباس غواص توسط گردش آب گرم كه از بالا فرستاده مي شود گرم مي شود.

داشتن سطح علمي مناسب ، فيزيك بدني خوب ، تسلط به شنا و همچنين آشنايي با فعاليتهاي فني در خشكي مي تواند موجب پيشرفت در اين شغل گردد. بايد در نظر داشت كه غواصان صنعتي معمولا به صورت گروهي كار مي كنند ؛ بنابر اين داشتن روحيه مناسب در كار گروهي يكي ديگر از فاكتورهاي تاثيرگذار براي موفقيت در اين رشته به حساب مي آيد.

غواصان صنعتي جهت فعاليت خود نياز به گواهينامه هاي معنبر در اين زمينه دارند .در ايران تنها مجتمعها و آموزشگاههايي كه موفق به اخذ مجوز از سازمان فني و حرفه اي شده اند مجاز به برگزاري اين دوره ها هستند .كارآموزان پس از گذراندن دوره هاي غواصي صنعتي و قبول شدن در آزمونهاي مربوطه مي توانند چنين گواهينامه هايي را از سازمان مذكور دريافت نمايند . شايان ذكر است كه گواهينامه هاي سازمان فني و حرفه اي داراي استاندارد هاي مورد تاييد سازمان جهاني كار ياI.L.O  مي باشند. اين مدارك در خارج از كشور معتبر بوده ودر صورت نياز قابليت تبديل شدن به گواهينامه هاي ساير كشورها را دارند. برخي از كارآموزان توانسته اند علاوه بر كشورمان در كشورهايي همچون آلمان ، استراليا ، ايتاليا ، تركيه و برخي كشورهاي حوزه خليج فارس فرصت كاري پيدا نمايند.

هنگامي كه شما زندگي حرفه اي خود را به عنوان يك غواص صنعتي شروع مي كنيد ؛ شما مي خواهيد صلاحيتي پيدا كنيد كه بتوانيد شانس موفقيت خود را در بازارهاي  كاري بالا ببريد. اين امر با آموزش صحيح اتفاق مي افتد شما نياز به كسب مهارتهايي داريد كه پيمانكاران دريايي به دنبال آن هستند. آموزش نيروي كار ماهر و با صلاحيت توام با رعايت اصول ايمني و استانداردهاي مربوطه ضامن موفقيت و رشد هر شركت و سازماني است. مجتمع فنی فروغ دانش با سالها تجربه و بهره گيري از اساتيد با تجربه و با دانش علمي بالا ، خدمات متنوعي در خصوص برگزاري دوره هاي  آموزشي غواصي صنعتي ارائه مي نمايد. اين اساتيد تجربيات كاري خود را در طول دوره هاي آموزشي به كارآموزان انتقال مي دهند. انتخاب اينگونه اساتيد در توسعه مهارتهاي فردي كارآموزان بسيار مؤثر است .اين مجتمع اين دوره ها را در۴ بسته آموزشي كاربردي ارائه مي نمايد كارآموزان پس از گذراندن  بسته های آموزشي ضمن كسب نمودن مهارتهاي  كاربردي مدارك معتبر مربوطه را نيز دريافت مي نمايند.

اين مجتمع توسعه سطح سلامت ، ايمني و صلاحيت نيروي كار متخصصين را سرلوحه فعاليتهاي خود قرار داده است و با تخصيص كارگاه مجهزآموزش غواصي در رباط كريم امكان فراگيري مهارتهاي پايه اي فلزكاري ، جوشكاري و برشكاري و نيز اصول اوليه غواصي صنعتي ، جوشكاري و برشكاري زير آب و بسياري از فعاليتهاي صنعتي ديگر را جهت كارآموزان فراهم نموده است. اين كارگاه مجهز به تانكي غواصي با عمق ۴ متر، كارگاههاي مجهز جوشكاري و برشكاري با امكانات كامل جوشكاري و برشكاري زير آب ، ماكتهاي مرتبط با خطوط لوله زير آب و همچنين تجهيزات كامل اسكوبا و تغذيه از سطح ، دوربين زير آب ، كمپرسورهاي غواصي و بسياري از امكانات ديگر می باشد. امکانات تکمیلی مجتمع در جنوب كشور توام با بهره گيري از اساتيد با تجربه و با دانش و صلاحيت حرفه اي ، شرایط مطلوب جهت ارائه خدمات با كيفيت به كارآموزان را فراهم آورده است.

بسيار تلاش شده است تا با برنامه ريزي صحيح ، مواردی جهت آموزش در نظر گرفته شود كه مشابه فعاليتهاي واقعي غواصان صنعتي باشند تا كارآموزان با شرايط واقعي غواصي صنعتي  بيش از پيش آشنا شوند. بازديد از بخشهاي مختلف شناور، انواع جستجوهاي كاربردي و مونتاژ ماكتهاي مرتبط با خطوط لوله زير آب جزء مواردي هستند كه كارآموزان در دوره هاي آموزشي خود آن را تجربه مي كنند . به وجود آوردن شرايط واقعي در زير آب ، كارآموزان را جهت شغل غواصي صنعتي بيش از پيش آماده مي نمايد. دانش علمي مناسب در كنار مهارتهاي فني اجرايي مي تواند در كسب صلاحيت كاري كارآموزان بسيار مؤثر باشد لذا در كنار آموزشهاي عملياتي كلاسهاي تئوري نيز جهت توسعه دانش علمي كار آموزان در نظر گرفته شده است اين كلاسها در شعب مجتمع واقع در ميدان ونك و انقلاب بر گزار     مي گردد. همچنین اين مجتمع امكانات خوابگاهي مناسب جهت كارآموزاني كه از ساير شهرها در دوره ها شركت مي نمايند ، فراهم نموده است .

پشتيباني آموزشي شركتها و سازمان ها

اين مجموعه مفتخر به ارائه راه حلهاي دقيق و مؤثر آموزشي جهت پرسنل شركتها و پيمانكاران محترم مي باشد. پس از بررسي دقيق نيازهاي حرفه اي ، دوره هاي آموزشي مناسب جهت پرسنل اين مجموعه ها در محل مجتمع يا محل شركت ارائه خواهد شد. اين مجتمع با تخصيص تيم آموزشي كارآزموده و دانش آموخته خود اعم از غواصان ، مهندسان و متخصصين به طور مستقيم جهت تحقق نيازهاي آموزشي شركتها اقدام مي نمايد. مدرسان اين مجتمع با بهره گيري از دانش و تجربيات خود مي توانند در توسعه برنامه هاي آموزشي متناسب با نيازهاي خاص مراكز صنعتي نقش مؤثري داشته باشند. بر این اساس در صورت درخواست کارفرما ارائه خدمات تكميلي آموزشي پس از پايان دوره هاي آموزشي نیز وجود خواهد داشت.

 

صلاحيت و كيفيت

تجربيات چندين ساله اين مجتمع و تلاش در ارائه خدمات با كيفيت ، ضامن ارائه خدمات مناسب آموزشي متناسب با نيازهاي روز صنايع دريايي خواهد بود.

فرصتهاي شغلي غواص صنعتي

فرصتهاي شغلي غواص صنعتي متنوع است تنها در خليج مكزيك حدود ۴۰۰۰ سكوي نفتي وجود دارد كه بسياري از آنها نياز به تعميرات دارند.كار در بخش اكتشافات و توليد در صنعت نفت و گاز در مكانهايي مانند خليج مكزيك در ايالات متحده ، درياي شمال در انگلستان و نروژو خليج فارس در ايران و كشورهاي حاشيه آن جزء فعاليتهاي عمده غواصان صنعتي محسوب مي شوند.

فرصتهاي كاري جهت غواصان صنعتي به طور چشمگيري در خليج فارس ، درياي شمال و خليج مكزيك رو به افزايش است . اكتشافات منابع جديد نفت و گاز ،  نگهداري و تعميرات سكوهاي نفتي و تجهيزات زير آبي و عمليات بهره برداري از ميادين نفت و گاز باعث رونق بيش از پيش كسب و كار غواصان صنعتي گشته است.

استخدام غواصان دراستراليا در بازه زماني ۵ سال گذشته ۲.۷ درصد رشد داشته است و رشد زيادي در سالهاي آينده براي آن پيش بيني مي شود. در اين شغل نيز مانند بسياري از مشاغل صنعتي ديگر رعايت اصول ايمني و استفاده صحيح و به جاي تجهيزات در تامين ايمني لازم جهت اجراي پروژه ها ، نقش فراواني دارند و غواصان و كارفرمايان بايد همواره پايبند به رعايت اصول ايمني و سلامت كاري باشند.

تنوع و جذابيتهاي فراوان زيرآب ، نقش به سزايي در توسعه صنعت توريسم در اين شاخه در كشورهاي مختلف داشته است كه طبيعتاً فرصتهاي شغلي فراوان را نیزجهت غواصان فراهم آورده است.

بازرسي وتعمير پلها ، سدها و سازه ها جزء موارد پركاربرد غواصي صنعتي به حساب مي آيد. غواصي صنعتي مي تواند به واسطه پتانسيلهاي بالاي كاري متنوع، آينده شغلي مناسبی را براي جوانان کشورمان رقم بزند. خصوصاً اینکه بزرگترین کارفرمایان شرکتهای غواصی مربوط به صنایع نفت و گاز می باشند. وجود این منابع عظیم در خلیج فارس می تواند فرصتهای شغلی گسترده ای را جهت کارآموزان فراهم آورد.

جهت مشاوره و ثبت نام می توانید به دفتر مركزي مجتمع فني فروغ دانش به نشاني زير مراجعه فرماييد :

ميدان ونك ، ابتداي كوچه ۱۸ گاندي ، پلاك ۱۸ واحد ۲ تلفن: ۶۳-۸۸۲۰۱۳۶۰

 

https://www.instagram.com/fdi2017 ،  https://telegram.me/fdi2017 ،    www.forooghedanesh.com

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید