جوشکاری زیرآب در مجتمع فنی فروغ دانش

0
8179

 

جوشکاری زیرآب حرفه اي هيجان انگيز و پرسودي است. در جوشكاري زيرآب به دليل شرايط خاص پروژه هاي زيرآبي نياز به غواص صنعتي آموزش ديده ماهر مي باشد كه ضمن برخورداري از شرايط جسمي و روحي مناسب ، گواهينامه معتبر اين حرفه را نيز در اختيار داشته باشد.غواصان صنعتي به واسطه شغلشان زندگي جديدي را تجربه مي كنند ؛ سفر به اعماق دريا و ديدن مناظري كه اگر اين شغل را نداشتند امكان تجربه كردن آن بسيار مشكل و در مواردي غير ممكن مي بود.اين شغل جذابيتهاي خاصي را براي علاقمندان به اين حرفه فراهم آورده است. جوشكاري زيرآب جهت نصب سازه هاي چند منظوره ، سكوهاي نفتي ، خطوط لوله زيرآبي ، تعميرات كشتيها ، سدها ، نصب زيستگاههاي دريايي و تعميرات مربوط به نيروگاههاي هسته اي كاربرد دارد.

اگر به دنبال ماجراجويي هستيد و مشاغل اداري را نمي پسنديد غواصي صنعتي و جوشكاري زيرآب تخصص مناسبي است.  غواصان مي بايست در شرايط ايمن به اجراي پروژه بپردازند. سرعت عمل يكي از فاكتورهاي مهم در اجراي پروژه هاي غواصي محسوب مي شود. به غواصان توصيه مي شود جدا از مهارت جوشكاري زير آب مهارتهاي ديگري شامل برشكاري زير آب ، بازرسي و  عكاسي زير آب را نيزبه خوبي فرا گيرند. صنعت ساخت و ساز زيرآب امتيازات  مناسبي را براي جوشكاران زيرآبي كه تخصصهاي ديگري دارند، قائل است. برخي از غواصان از اشتغال به كار تعميرات و نگهداري كشتيها لذت مي برند. بعضيها از داشتن مشاغل مرتبط با صنايع نفت وگاز بهره مي برند بايد در نظر داشت كه غواصي صنعتي  طيف گسترده اي از فعاليتهاي زيرآب را پوشش مي دهد بنابراين غواصان فرصت كسب تجربيات متنوع كاري را خواهند داشت.

فرصتهاي كاري جوشكاري زيرآب وغواصي صنعتي

فرصتهاي كاري براي غواصان صنعتي به طور چشمگيري در خليج فارس ، درياي شمال و خليج مكزيك رو به افزايش است. اكتشاف منابع جديد نفت و گاز ، نگهداري و تعميرات سكوها ي نفتي و تجهيزات زيرآبي و عمليات بهره برداري از ميادين نفت و گاز باعث رونق بيش از پيش كسب و كار براي غواصان صنعتي گشته است. آسيبهاي وارده به تاسيسات دريايي به دليل طوفانهاي شديد و شرايط اقليمي درياها ، فرصتهاي جديد كاري جهت غواصان و جوشكاران زيرآب فراهم آورده است. شغل جوشكاري زيرآب مي تواند نقطه شروعي جهت فراهم آمدن فرصتهاي كاري متنوعي همچون بازرسي جوش وتستهاي غير مخرب ، مشاغل مهندسي و غيره بوده و در توسعه كسب و كار نقش مهمي داشته باشد. همه پلها و سدهايي كه بيش از ۲۰ سال پيش ساخته شده اند را در نظر بگيريد ؛ اين سازه ها به طور ثابت نياز به بازرسي وتعميرات دارند. برخي تخمين مي زنند كه بيش از ۹۰% از حجم فرصتهاي كاري غواصي صنعتي در خليج فارس مي باشد.

پيدا كردن شغلي كه بتوان با گذراندن دوره هاي آموزشي چند ماهه به درآمد خوبي رسيد بسيار نادر است. صدور گواهينامه جهت غواصي صنعتي نياز به آموزشهايي بسيار متفاوت ، نسبت به غواصي اسپرت دارد؛ چرا كه غواصان صنعتي بايد به گونه اي آموزش ببينند تا بتوانند در محيطهاي صنعتي كه اغلب داراي شرايط خاص هستند فعاليت نمايند.

برگزاري دوره هاي تخصصي  جوشكاري زيرآب و غواصي صنعتي در مجتمع فني فروغ دانش

جوشکاری زیرآب

با وجود شرايط ويژه ايران و وجود پتانسيلهاي بالقوه فراساحلي در خليج فارس ، فرصتهاي متنوع شغلي جهت غواصان فراهم شده است كه با برنامه ريزي صحيح مي شود از آن بهره برد. در اين راستا مجتمع فني فروغ دانش با برگزاري دوره هاي متنوع غواصي صنعتي و جوشكاري زيرآب تلاش مي نمايد با تربيت نيروي كاري ماهر و متخصص اقداماتي مؤثر به عمل آورد. آموزش نيروي كار ماهر و با صلاحيت توام با رعايت اصول ايمني و استانداردهاي مربوطه ضامن موفقيت و رشد هر شركت و سازماني است. مجتمع فنی فروغ دانش با سالها تجربه و بهره گيري از اساتيد با تجربه و با دانش علمي بالا ، خدمات متنوعي در خصوص برگزاري دوره هاي  آموزشي غواصي صنعتي ارائه مي نمايد. اين اساتيد تجربيات كاري خود را در طول دوره هاي آموزشي به كارآموزان انتقال مي دهند. انتخاب اينگونه اساتيد در توسعه مهارتهاي فردي كارآموزان بسيار مؤثر است .اين مجتمع اين دوره ها را در۴ بسته آموزشي كاربردي ارائه مي نمايد كارآموزان پس از گذراندن  بسته های آموزشي ضمن كسب نمودن مهارتهاي  كاربردي مدارك معتبر مربوطه را نيز دريافت مي نمايند.

اين مجتمع توسعه سطح سلامت ، ايمني و صلاحيت نيروي كار متخصصين را سرلوحه فعاليتهاي خود قرار داده است و با تخصيص كارگاه مجهزآموزش غواصي در رباط كريم امكان فراگيري مهارتهاي پايه اي فلزكاري ، جوشكاري و برشكاري و نيز اصول اوليه غواصي صنعتي ، جوشكاري و برشكاري زير آب و بسياري از فعاليتهاي صنعتي ديگر را جهت كارآموزان فراهم نموده است. اين كارگاه مجهز به تانكي غواصي با عمق ۴ متر، كارگاههاي مجهز جوشكاري و برشكاري با امكانات كامل جوشكاري و برشكاري زير آب ، ماكتهاي مرتبط با خطوط لوله زير آب و همچنين تجهيزات كامل اسكوبا و تغذيه از سطح ، دوربين زير آب ، كمپرسورهاي غواصي و بسياري از امكانات ديگر می باشد. امکانات تکمیلی مجتمع در جنوب كشور توام با بهره گيري از اساتيد با تجربه و با دانش و صلاحيت حرفه اي ، شرایط مطلوب جهت ارائه خدمات با كيفيت به كارآموزان را فراهم آورده است.

بسيار تلاش شده است تا با برنامه ريزي صحيح ، مواردی جهت آموزش در نظر گرفته شود كه مشابه فعاليتهاي واقعي غواصان صنعتي باشند تا كارآموزان با شرايط واقعي غواصي صنعتي  بيش از پيش آشنا شوند. بازديد از بخشهاي مختلف شناور، انواع جستجوهاي كاربردي و مونتاژ ماكتهاي مرتبط با خطوط لوله زير آب جزء مواردي هستند كه كارآموزان در دوره هاي آموزشي خود آن را تجربه مي كنند . به وجود آوردن شرايط واقعي در زير آب ، كارآموزان را جهت شغل غواصي صنعتي بيش از پيش آماده مي نمايد. دانش علمي مناسب در كنار مهارتهاي فني اجرايي مي تواند در كسب صلاحيت كاري كارآموزان بسيار مؤثر باشد لذا در كنار آموزشهاي عملياتي كلاسهاي تئوري نيز جهت توسعه دانش علمي كار آموزان در نظر گرفته شده است اين كلاسها در شعب مجتمع واقع در ميدان ونك و انقلاب بر گزار مي گردد. همچنین اين مجتمع امكانات خوابگاهي مناسب جهت كارآموزاني كه از ساير شهرها در دوره ها شركت مي نمايند ، فراهم نموده است .

حقوق و دستمزد جوشكار زيرآب

براي غواصان صنعتي در سراسر جهان فرصت شغلي وجود دارد. بعضي از اين فرصتهاي شغلي در جوشكاري زيرآب، نجات زيرآب، بازرسي زيرآب ، نصب ،راه اندازي و نگهداري و تعميرات مي باشند. از آنجايي كه اشتغال به واسطه فعال شدن و اجراي پروژه ها وابسته است؛ پيش بيني آن دشوار است .

حقوق جوشكار زيرآب بر اساس محدوده و محل كار متفاوت است حقوق جوشكار تازه كار و با تجربه نيز تفاوت دارد . جوشكار زيرآب تازه كار سالانه ۴۰۰۰۰ $ تا ۶۰۰۰۰$ حقوق مي گيرد در حالي كه يك جوشكار زير آب با ۳ تا ۵ سال سابقه ، ساليانه ۷۵۰۰۰ $ تا بيش از ۱۰۰۰۰۰ $ حقوق دريافت مي كند . با توجه به آمار اداره نيروي كار (Bureau of labor statistics) متوسط دستمزد يك جوشكار زيرآب ساعتي ۲۶.۳۲$ يعني ساليانه ۵۴۷۵۰$ مي باشد اين حقوق در بسياري از موارد مي تواند ۹۳۹۱۰$ يابيشتر باشد.در صورتي كه غواصان صنعتي به مهارت وتجربه لازم رسيده باشند و توانايي تامين تجهيزاتي براي اجراي بعضي از پروژهها را داشته باشند مي توانند درآمدي بسيار بيشتر كسب نمايند .در آن صورت به صورت ساعتي يا پروژه اي درآمد خواهند داشت .ممكن است يك جوشكار زيرآب ۳۰۰۰۰$ درآمد ظرف چند ماه كسب نمايد . بعضي از غواصان صنعتي تا ساليانه ۳۰۰۰۰۰ $ درآمد كسب مي نمايند؛ درآمد غواصان بسته به نوع پروژه متفاوت است.

حقوق و دستمزد يك جوشكارزيرآب اغلب توسط  عوامل زير تعيين مي شود :

 • تجربه كاري
 • محل اجراي پروژه و فاصله آن تا ساحل
 • عمق
 • محدوديتهاي زماني جهت اجراي پروژه
 • روشها و تكنيكهاي اجراي پروژه
 • تجهيزات جوشكاري زيرآب
 • كارفرما

برنامه كاري غواص تجاري به طور معمول به صورت ۴ تا ۶ هفته كار دريايي و پس از آن ۷ تا ۱۰ روز مرخصي مي باشد. وضعيت  دريا در ماههايي از سال عادي و در ماههايي داراي موجهاي خشن و غيرقابل پيش بيني مي باشد.

كار جوشكاري زيرآب اغلب در زمستان و بهار با توجه به خسارات وارده به اسكله ها و تاسيسات دريايي به دليل وجود طوفانهاي دريايي بيشتر مي شود . ساليانه فرصتهاي كاري متعددي جهت جوشكاران زيرآب در جهان وجود دارد بايد در نظر داشت كه جوشكاري زيرآب تنها يكي از تخصصهاي يك غواص صنعتي به حساب مي آيد !

مزاياي جوشكاري زيرآب عمدتاً از منظر اقتصادي مورد ارزيابي قرار مي گيرد اين تكنولوژي سبب مي شود كه بتوان بدون خارج كردن تجهيزات آسيب ديده از زيرآب آنها را تعمير نمودو جلوي هزينه هاي اضافي گرفته شود.

روشهاي جوشكاري زيرآب

دو روش جهت انجام جوشكاري زيرآب وجود دارد: جوشكاري مرطوب و جوشكاري خشك

جوشكاري مرطوب

جوشكاري زير آب در سال ۱۹۳۲ توسط ذوب فلزات كنستانتين اختراع شد.در روش جوشكاري مرطوب غواص ملزم به انجام جوش به طور مستقيم زيرآب است. عمليات جوشكاري توسط الكترود خاص جوشكاري زيرآب انجام مي شود. در جوشكاري زيرآب به دليل سرعت بيش از حد خنك شدن جوش به دليل وجود آب ، احتمال ايجاد ترك خوردگي در جوش بالا مي رود لذا انجام با كيفيت اين نوع جوشكاري مهارت خاص خود را مي طلبد. كارآموزان با تمرينات مستمر مي بايست مهارت خود را در اين نوع جوشكاري بالا ببرند تا در شرايط لازم بتوانند از اين تخصص خود به خوبي بهره ببرند.

مزاياي جوشكاري مرطوب

 • ارزان و سريع
 • استحكام كششي بالا
 • سهولت دسترسي به قسمتي كه بايد عمليات جوشكاري بر روي آن انجام شود
 • نياز به ساخت سازه و تجهيزات جهت اجراي عمليات جوشكاري نيست

 جوشكاري خشك

اين روش جوشكاري درون يك اتاقك انجام مي شود .اين اتاقك را در اطراف بخشي كه مي خواهند بر روي آن جوشكاري انجام دهند نصب كرده سپس با گازي پر مي شود .اين گاز معمولاً مخلوطي از هليوم و اكسيژن و يا آرگون مي باشد كه باعث مي شود آب با فشارزياداز داخل اتاقك تخليه شود بنابراين يك فضاي خشك جهت انجام عمليات جوشكاري مهيا مي گردد.  اين محفظه ها گاهاً ظرفيت ۳ جوشكار زيرآب را دارند. تهويه داخل اتاقك توسط خدمه روي بارج يا شناور تامين مي شود. بايد در نظر داشت كه در اين روش با توجه به تامين شرايط محيطي مناسب؛ به راحتي مي شود جوشكاري با كيفيتي انجام داد.

مزاياي جوشكاري خشك

 • ايمن شده جهت جوشكار يا غواص
 • كيفيت جوش بهتر
 • قابليت اجراي تستهاي غيرمخرب جهت بررسي كيفيت جوش
 • نظارت دقيق تر بر عمليات جوشكاري از سطح

در اين مقاله سعي شد تا با بررسي اجمالي در خصوص جوشكاري زيرآب اطلاعات مفيدي در اختيار علاقمنان به اين حرفه ارائه گردد.چهت كسب اطلاعات بيشتر و ثبت نام در دوره هاي جوشكاري زيرآب مي توانيد به دفتر مركزي مجتمع فني فروغ دانش به نشاني زير مراجعه فرماييد :

ميدان ونك ، ابتداي كوچه ۱۸ گاندي ، پلاك ۱۸ واحد ۲ تلفن: ۶۳-۸۸۲۰۱۳۶۰

https://www.instagram.com/fdi2017 ،  https://telegram.me/fdi2017 ،  www.forooghedanesh.com

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید